Naj články
Cvičenie doma
Kalorické tabuľky
BMI kalkulačka
Cviky na chrbát
Cviky na brucho

Tréningový plán pre ženy
Bielkoviny v potravinách
Ako pribrať na váhe?

Tréningový plán do posilňovne

Ak si začiatočník av posilňovni si bol iba niekoľkokrát, alebo sa do nej ešte len chystáš a chceš sa “teoreticky pripraviť”, potom je nasledujúci článok určený práve pre teba.

Najprv by som sa chcel venovať správanie v posilňovni … Nebojte sa, nebudem vás poučovať, že máte zdraviť apod

Nechajte si poradiť od skúsenejších návštevníkov posilňovne. Keď za vami príde niekto, kto je dvakrát širšie ako vy, je predpoklad, že o cvičenie niečo vie. Takže nie je na mieste poslať niekoho takého preč, alebo dokonca niekam inam. To by ste nemuseli dobre dopadnúť. Samozrejme, že máte svoju hlavu a ak sa vám budú rady zdať ako nezmyselné, opýtajte sa prečo to tak je. Dotyčný by mal byť schopný všetko, čo hovorí, obhájiť.
Pýtajte sa – v každej posilňovni by mala byť skúsená obsluha, ktorá musí o cvičenie niečo vedieť. Toto bohužiaľ nie je pravidlom, preto ak ste začiatočník, nájdite si takú posilňovňu, v ktorej vám budú schopní poradiť. Žiadny učený ešte z neba nespadol.
Uterák – väčšinou sa odporúča brať si so sebou pri cvičení uterák a pokladať ho na opierky a sedadlá, na ktorých cvičíte. Popravde, za tie roky čo cvičím, som trénoval už v niekoľkých posilňovniach a ešte som nevidel, že by to niekde bolo nejako masovejšie rozšírené. Občas sa síce objavia človek, ktorý to tak praktizuje, ale medzi stálymi návštevníkmi ide skôr o výnimku. Preto ak to po vás nebude vyžadovať obsluha, je to len na vás.

A teraz k niečomu významnejší, než je to, že niekde necháte pár kvapiek potu – k tréningu.
Tomu, ako si rozdeliť cvičenie jednotlivých partií do dní som sa už venoval v článku Tréningový split. Nedávno som v posilňovni videl, ako chlapec, ktorý bol v posilňovni úplne prvýkrát, požiadal obsluhu pri bare, aby mu poradil, ako a čo má cvičiť. A ten ho nechal celú hodinu cvičiť len a len chrbát. Takže išiel sťahovanie kladky na hrudník, veslovanie, príťahy T-osi … To je samozrejme úplne zle. Takže ak začínate:

cvičte celé telo v jednom tréningu. Maximálne by som odporučil rozdelenie napr na hornú a dolnú polovicu. Ale to si môžete prečítať v spomínanom článku.
počty opakovaní držte okolo 15, a to aspoň prvý mesiac. V tejto dobe by vám nemalo ísť o extrémny nárast sily alebo hmoty. Zo všetkého najskôr sa musíte naučiť cítiť svaly a používať správnu techniku.
nezabúdajte cvičiť nohy – ak totiž u posilňovanie vydržíte, budete toho neskôr ľutovať.

Uvedomujem si, že som tu nespomenul všetko, ale dúfam, že aj toto niekomu z vás pomôže.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s