Strečing ako neoddeliteľná súčasť posilňovania

Strečing ako neoddeliteľná súčasť posilňovania
Sobota, 21 Január 2012 15:06

Pod pojmom strečing sa skrýva cielené pretiahnutie celého tela, ktoré má regeneračný účinok. Ak ho vykonávate starostlivo, udržíte si svoje svalstvo elastickejšie a pripravenejší na akúkoľvek záťaž.

Nemusí to byť len v otázke posilňovanie, ale aj pri pracovnej alebo inak fyziologického napätia. Vďaka tomuto zodpovednému postupu minimalizujete prípadné natiahnutie či poranenia úponového svalstva. Venujte strečingu pred každým cvičením dostatok pozornosti a nepodceňujte jeho silu. Buďte však opatrní, pretože neodporný spôsob vykonávania môže vášmu telu skôr priťažiť. Najskôr sa zoznámte s tajomstvom tejto prípravy a pred samotným posilňovaním si o nej zistite potrebné informácie. Len tak si osvojíte základné pravidlá a budete si istí, že všetko robíte správne.
Strečing pred začatím posilňovanie

Tréningový plán na mieru

Než pristúpite ku klasickému posilňovanie, je nutné svoje svalstvo dôkladne zahriať a pripraviť tak na následnú záťaž. Krátky strečing podľa jasných zásad vám pomôže k cielenej príprave bez väčších ťažkostí. Ak tento krok podceníte, tak sa na druhý deň s veľkou pravdepodobnosťou stretnete s bolesťou v určitých partiách. Sa strečingom pred cvičením začíname od hlavy smerom dolu. Po tej presunieme pozornosť k rukám, bokom a na koniec nohám. Strečing sa vo svojej prípravnej fáze rozdeľuje na statický a dynamický.

· – Statický strečing – príprava svalstva s využitím pomalých a plynulých pohybov.

· – Dynamický strečing – využitie techniky s výdržou u krajnej polohy svalstva.

Dynamický spôsob pretiahnutie sa častejšie využíva pri pohybovo náročných športoch a začiatočníkom sa neodporúča. Držte sa základných zásad, ktoré sa riadia princípom preťahovanie od jednoduchšieho cvičenia po zložitejšie. Dodržujte hlavné podmienku, že strečing nesmie bolieť, podľa toho spoznáte, či k nemu pristupujete správne. V prípade pociťovaného odporu na tomto mieste zotrvajte niekoľko sekúnd a potom sa vráťte do pôvodnej polohy. Pri vypätí nezadržujte dych a strážte si svoje dýchanie. Práve až teraz je vaše telo a svaly riadne pripravené k vlastnému posilňovanie. Strečing pred posilňovaním je skôr taká ľahké pretiahnutie. V časovom rozmedzí 2 – 3 minút.

Strečing samostatný

Strečing nie je len prípravným cvičením pred posilňovaním, ale môže byť využitý ako hlavnú náplň na upevnenie a pretiahnutie svalstva, kedykoľvek na to budete mať chuť potrebné aj u vás doma. Základy strečingu sa inšpirovali jogou a baletom a môžete ho s ním pracovať ako s hlavnou náplňou svojho každodenného posilňovacieho programu. Zlepšíte si svalový tonus zároveň aj svalové vlákna. Vďaka tejto technike predídete spondylyóze a ankylóz. Ak budete strečing vykonávať doma, dbajte na dobre vetranú miestnosť a dĺžku cvičenia, ktorá by mala byť 15 – 30 minút. Pred začatím sa zahrejte niekoľkých drepy a krúživými pohybmi nôh a paží. Vyberajte si cvičenie podľa momentálneho stavu pohybového aparátu. Pretiahnutie sa robí do mierneho tlaku s výdržou 20 sekúnd, potom sa tlak vytráca.

Strečing môžu vykonávať ľudia pri bolestiach chrbta a chrbtice. V takom prípade postačí niekoľko minút cvičenia denne a bolesti sa rapídne zmierni. Inak je dobré domáci strečing vykonávať minimálne každý druhý deň.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s