Ako sa delia steroidy?

Mnohých z nás zaujíma, ako sa rozdeľujú steroidy. Síce ich nechcete možno hneď vyskúšať, ale určite je dobré pre všeobecný rozhľad poznať druhy steroidov pre cvičenie. Pozrime sa teda na to, ako sa delia steroidy. Takmer každý už niekedy počul slovo steroid a niektorí dokonca aj základné názvy, nepriaznivé účinky. Steroidy si mnoho ľudí spojí so športovcami, ktorí vyzerajú mohutnejšie a sú naozaj väčší od ostatných. Čo sú to ale steroidy a je možné dosiahnuť rast aj bez nich?

Steroidy (steroly) sú typické molekulové štruktúry živočíchov a človeka, niektoré sa však nachádzajú aj v hubách (ergosterol) a v rastlinách (stigmasterol). K steroidom patrí veľa fyziologicky účinných látok: cholesterol, kalciferoly (sem patrí vitamín D), steroidné hormóny, žlčové kyseliny, jedovaté sekréty a iné.

Aké existujú typy steroidov?

  • anabolické steroidy – podporujúce rast kostí a svalov
  • ergosteroly – vyskytujúce sa v hubách
  • fytosteroly – vyskytujúce sa v rastlinách
  • kortikosteroidy (glukokortikoidy, mineralokortikoidy) – regulujúce metabolizmus cukrov a bielkovín, riadiace hospodárenie s minerálmi a vodou
  • sexuálne steroidy (androgény, estrogény, gestagény) – podmnožina sexuálnych hormónov ovplyvňujúcich sexuálnu diferencializaciu a reprodukciu

Ako sami vidíte, už len steroidových typoch je hneď niekoľko. V cvičení sa používajú najmä anabolické steroidy, ktoré podporia rast kostí a svalov. Anabolický steroid je látka, ktorej hlavným účinkom je zvyšovanie syntézy a spomalené odbúravanie bielkovín, čo sa prejavuje navonok ako rast svalovej hmoty. Z hľadiska metabolizmu dochádza k zníženému vylučovaniu a následnej retencii dusíka, čo sa prejaví predovšetkým v pozitívnej dusíkovej bilancii.

Prvým známym anabolickým steroidom bol pohlavný hormón testosterón, ktorý v prvej polovici 30-tych rokov minulého storočia izolovali nemeckí vedci. Krátko nato sa podarilo Švajčiarom testosterón syntetizovať. V súčasnosti existuje veľké množstvo anabolických steroidov, ktoré sú známe hlavne v súvislosti s ich zneužívaním v športe, napr. nandrolon.

Skúste radšej cvičiť poriadne a byť poctivý v strave, pretože zoznam nežiadúcich účinkov anabolických steroidov je príliš veľký! Musíte venovať osobitnú pozornosť aj strave, aj regenerácii. A dvojnásobne tréningu. Že treba mať veľa kardio aktivity je jasné každému. Ale máte dobrý tréningový plán? Taký, ktorý Vám zaručí efektívne spaľovanie tukov? Ak nie, dajte na nášho partnera – MyBodyManager Online tréner!

Za veľmi efektívne považujeme tieto dva plány:

Tréning na vyrysovanie pre mužov

Tréning na chudnutie pre ženy

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s